تبلیغات
هادیشهر-موزیک - تاریخچه ی منطقه آزاد ارس
ADS ADS ADS ADS

ADS
دو سال فعالیت و بیش از صد هزار كاربر افتخار ماست... آهنگ های ضد وطنی و سیاسی و همچنین آهنگ های خلاف موازین اخلاقی در هادیشهر میوزیک قرار نمیگیرد هادیشهر میوزیک با بالاترین بازدید در بین سایت های رپ طبق آمارگیر جهانی الکسا بزرگترین سایت رپ می باشد فریب سایت های دروغ گو و بی اعتبار رو نخورید... برای قرار دادن آهنگ و تبلیغات در سایت تماس بگیرید :


تبلیغات

ADS ADS ADS ADS ADS


جلفا در اعصار و قرون

جلفا از زمانهای پیش از میلاد به خاطر موقعیت جغرافیایی و استراتژی اهمیت خاصی داشته و از لحاظ فرهنگی و مدنی دارای شهرتی بس فراوان بوده است.
به طوری كه اصحاب الارس در زمان حضرت سلیمان بن داود در این منطقه ظهور كرده و سبب ایجاد دوازده شهر در كنار رودخانه ارس شدند ، كه نام دوازده ماه بر آنها اطلاق گردید كه عبارتند از : آبان - آذر - دی - بهمن - اسفند - فروردین - اردیبهشت - خرداد - تیر - مرداد - شهریور و مهر كه پایتخت ملك آنها شهر اسفندار بود ، مردم این شهر صنوبر پرست بودند و از آب چشمه زیر صنوبر با اعتقاد بر اینكه در صورت مصرف از آن خشك می شود استفاده نمی كردند و آب مصرفی خود و حیواناتشان را از رودخانه ارس تامین می كردند .
مردم این شهر ها برای خود اعیادی در نظر گرفته بودند كه بر سر هر ماهی و هر برجی در یك شهر از این شهر های دوازده گانه جمع می شدند و پس از بستن یك چادر حریر به درخت صنوبر و ذبح كردن قربانی های خویش بر آنها آتش می زدند و پس از دود كردن لاشه حیوانات و حائل شدن بین مردم و صنوبر به ناله و زاری پرداخته و از درخت صنوبر می خواستند تا از تقصیر آنها بگذرد .
پس از اتمام این مراسم تا ماه بعد مشغول انجام كارهای خود می شدند و زمانی كه نوبت اسفندار پایتخت اصحاب الارس فرا می رسید ، هر شهر پس از تدارك قربانی و خیمه زنی در كنار درخت صنوبر از باب های دوازده گانه شهر كه از هر باب آن ، مخصوص یك شهر بود ، وارد می شدند و بعد از عبادت به شادی و خوشحالی می پرداختند .
مكان مخروبه شهر بهمن در حوالی قبچاق روستای نوشیروان از توابع بخش مركزی جلفا است كه به آن بهمن یا بهرام اطلاق می شود.
خداوند مردم این شهر ها را به علت عدم اعتقادات دینی موجب نفرین قرار داد و همه شهر ها را بجز اردیبهشت { اردوباد فعلی در جمهوری خود مختار نخجوان} را ویران كرد كه به عنوان شهر مذهبی شهرهای دوازده گانه مطرح بود .
كتاب جغرافیای كیهان ، نواحی جلفا را از قلمرو ارمنستان قلمداد می كند و خلاصه تاریخ این ناحیه را از عهد هخامنشی چنین بیان می كند .
ساتراپی سوم ارمنستان بین سرچشمه فلات ، دجله و كورا و ارس واقع شده و پایتخت قدیم آن موسوم به آرتاگز Artaxa است در كنار رودخانه ارس قرار دارد و نواحی پست آن مخصوصا دره ارس بسیار حاصلخیز است و محل چراگاه های بزرگ و تربیت اسبهای خوب بوده است و ساتراپهای ارمنستان مكلف بودند همه ساله تعدادی اسب به دربار ایران تقدیم دارند .
پس از زوال هخامنشی در عهد سلوكی ها این ایالات مستقل شدند ولی دوباره در زمان اشكانیان ارمنستان از ایران اطاعت كرده و مالیات می دادند ولی در اواخر دوره اشكانی ، ارمنستان گرفتار تحریكات رومیان بود و گاه گاه از دولت رومیان اطاعت می نمود ، در عصر ساسانی حدود شمالغرب ایران تا كوههای قفقاز توسعه یافت ولی بعد در عصر شاهان ضعیف ساسانی ارمنستان از طرف دولت روم حمایت شد و پس از توسعه قلمرو اسلامی این ایالات هم جزء كشور اسلامی محسوب می شدند .
پس از كشمكشهای زیاد و جنگهای صلیبی كه میان مسلمین و مسیحیان به وقوع پیوست امپراطوران مسیحی اروپا در جنگها دخالت نمودند و باعث تضعیف قوای مسلمانان گردیدند و كلیسای بیزانس دامنه نفوذ خود را در شرق وسعت داده و در ارمنستان و گرجستان به تاسیس مراكز مذهبی اقدام نمودند كه از جمله كلیسای ایروان، تفلیس و اوچ كلیسا در نزدیكی ارس می باشد .
تاریخ جلفا را مورخین به قرن 5 قبل از میلاد ارجاع می دهند كه در آن زمان اسم جلفا، جولاء (بافنده ) بود و پس از مكان گزینی ارامنه جولا به جوغا تغییر كلمه داد ، ولی پس از كوچاندن ارامنه توسط شاه عباس صفوی نام لاتین Jolfa به این مكان گزیده شد.

جلفا در سفرنامه ها و آثار مورخان

در سفرنامه های بسیاری در مورد ارس و جلفا که محل گذر سیاحان قرار گرفته مطالبی نگاشته شده است که از آن جمله می توان با موارد ذیل اشاره کرد :

  • اولیای چلبی از دانشمندان و سیاحان مشهور دولت عثمانی
  • ماری پوتی و هیات فرانسوی همراه مربوط به دوران لوئی چهاردهم
  • آمبروسیو کنتارینی
  • حاج سیاح ایرانی
  • خانلر میرزا اعتصام الملک
  • هنریش بروکش
  • ژان تاورنیه
  • و ...

 

مطالب گذشتهADS ADS ADS ADS ADS ADS

About Usسلام از این به بعد سایت هادیشهر میوزیک اطلاعات میوزیک هادیشهر و جلفا رو خدمت بازدید کنندگان اعلام می کند

admin

موضوعات


آمار سایت

آمار مطالب
کل مطالب :
نویسندگان :

آمار بازدید

بازدید امروز :
باردید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه گذشته :
بازدید کل :
آخرین نوشته :

آخرین بازدید :<

صفحات ویژه


جستجوی پیشرفته
پست ویژه


خبرنامه

با نوشتن ایمیل خود در کادر زیر و فشردن دکمه ثبت ، جدیدترین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت نمایید

خبرنامه

لینک های مفید و جالب